231 Front Street, Lahaina, HI 96761 info@givingpress.com 808.123.4567

fr. Varga Kamill: Fagyosszentek Szent Pongrác, Szent Szervác és Szent Bonifác május 12-14.

Ezeken a napokon még előfordulhat a hőmérséklet csökkenése: májusi fagyok! A jelenség különösen előfordulhat Magyarországon, Ausztriában és Németországban és Lengyelországban! Az éppen kikelt növényzetet ezt teljesen tönkre teheti. A jelenséggel foglalkozott Hegyfoky Kabos pap és meteorológiai szakíró.

minálunk.hu: Fagyosszentek

Szent Pongrác

Szent Pongrác 6. században keletkezett szenvedéstörténete szerint Frígiában született. Miután szüleit korán elvesztette, Dénes nagybátyjánál nevelkedett, akivel Rómába költöztek, ahol megismerkedtek Jézus tanításával és megkeresztelkedtek. A kitört keresztényüldözések idején letartóztatták és a császár előtt bátran védelmezte hitét, a kereszténységet. A Via Aurelián fejezték le 304-ben. Sírja fölé Szümakhosz pápa bazilikát emeltetett. A tizennégy segítő szent egyike.

Szent Szervác

Előbb Tongeren, majd Mastricht városának püspöke volt. Előmozdította a kereszténység terjedését Németalföld területén. Ő építette Maastrichtban a Miasszonyunk-templomát, sokat utazott, a zsinatokon, egyházi gyűléseken a megújulást hirdette, sokat küzdött az arianizmus eretneksége ellen. 384 pünkösdjén hunyt el. Sírja fölé templomot emeltek, mely búcsújáró hellyé vált.

Szent Bonifác

Aglaida nevű nemes hölgy intézője és szeretője volt, majd töredelmesen megbánták bűneiket és zarándoklatra indultak. Bonifácot elfogták és szörnyen megkínozták, majd lefejezték. Május 14-én halt vértanúhalált. Rómában a Latinnak nevezett út mentén temették el.

Bálint Sándor ünnepi kalendáriumában így ír róluk: Évszázados paraszti tapasztalat szerinte ebben az időszakban a melegedő időjárás hirtelen hűvösre fordul, sőt sokszor fagyot is hoz, amely a sarjadó rügyeket, vetéseket tönkreteheti. A szorongás olyan erős, hogy szakrális kultuszuknak nincs nyoma: még patrociniummal, szoborállítással sem remélik, hogy jóindulatuk megnyerhető. Egyedül Szervác a kivétel, de – mint mindjárt látni fogjuk – tiszteletének más indítékai is vannak.

A három szenthez fűződő hagyomány így kizárólag naptári jellegű. Mindszent idősebb népe úgy véli, hogy e szentek úgy fagytak halálra: nyomorult betegeket a maguk ruhájába takargattak. Ezek megmaradtak, ők azonban belehaltak a névünnepükön hirtelen támadt hidegbe. A szegedi tanyák öregjei szerint a garabonciások valamikor el tudták űzni a fagyosszentek haragját, mert ezekben a napokban könyvükből ráolvastak az időre.

Pereked baranyai faluban mondogatják: sok bort hoz a három ác, ha felhőt egyiken sem látsz.*

A rábaközi Vág népét a környékbeliek azzal ugrasztják, hogy a fagyosszentek nevét és ünnepét furfangosan decemberre írták át. Ha májusi fagy éri a szőlőt, Eger szőlőművesei így fakadnak ki: a fagyosszentek megszüreteltek. Ha a fagyosszentek napjaiban az idő hidegre fordult, az eleki németek trágyát égettek és félreverték a harangokat.

A néphit Szent Orbánt is a fagyosszentek közé sorolja, a solymosiak pedig még Szent Ivót is.