231 Front Street, Lahaina, HI 96761 info@givingpress.com 808.123.4567

Két évszázad a trón és a haza szolgálatában – az Apponyi grófok emlékezete

Tudósítás egy közönség számára emlékezetes és szakmailag sikeres konferenciáról

A Batthyány Lajos Alapítvány, a VERITAS Történetkutató Intézet és Levéltár, valamint a Jászok Egyesülete szervezésében tudományos konferenciára került sor Budapesten, 2023. március 1-jén, szerdán. – adta hírül a Jászok Egyesületének hírlevele. A konferencia helyszíne a Várban, a volt Lónyai-palotában került megrendezésre, amely a Battyhány Lajos Alapítvány székháza is egyben. Az impozáns helyszín – amely valamikor a vár bástyája volt- méltó körülményeket teremtett az összejövetelhez.

Szakály Sándor – VERITÁS, főigazgató –, Dr. Vitályos Eszter – Kulturális és Innovációs Minisztérium, miniszterhelyettes, parlamenti államtitkár –, Dr. Rétvári Bence – Belügyminisztérium, miniszterhelyettes, államtitkár –, Dr. Dobos László – Jászok Egyesülete, elnök- köszöntötte a konferencia résztvevőit, kiemelve az Apponyi család jelentőségét a magyar történelem évszázadaiban.

Ezt követően négy szekcióban ismerhettük meg a család történetét, illetve hazai és külföldi tevékenységeik néhány momentumát. Az első szekcióban gróf Apponyi György (1736-1782) életéről, újkonzervatív gondolkodásáról, fontolva haladó tetteiről hallhattunk Melkovics Tamás – ELTE BTK, adjunktus- felvezetésében. Ugyancsak róla tartott előadást Szabó Róbert a halásztelki Hunyadi Mátyás Iskola és Gimnázium történelem szakos tanára. A „majdnem aradi vértanú” Apponyi Károly tábornok kalandos életébe Hermann Róbert vezetett be minket. Az első szekció legérdekesebb témája Apponyi Geraldine házasságáról szólt, aki az albán királyi családba házasodott, férjébe I. Zogu királyba, szerelmes is lett! Hamarosan megszerette új népét, sőt a száműzetés éveiben a királyi család összetartása is rá hárult.

A szünet után kövezett a második szekció, melyben három előadó Apponyi Albert életútját, politikájának fejlődését mutatta be a boldog békeidőkben. Ebben az előadás sorozatban sok jót nem hallhattunk Apponyiról. A mélypontot a Szabadelvű Pártban betöltött szerepéről tartott előadás képviselte, amely Schwarzwölder Ádám felszólalásában volt hallható. Tarján M. Tamás zárta az üléssorozatot, aki megvédte Apponyi nemzetiségpolitikai nézeteit, a Lex Apponyit.

A délutáni két szekció előadói már Apponyi pozitív arcát vetítették elénk. Hallhattunk a nemzetközi békemozgalomban betöltött szerepéről (Kovács Henriett – Andrássy Gyula Német Nyelvű Egyetem docense), bár itt a beszéd jelentős része magának a mozgalomnak a bemutatásából állott. Gulyás László Apponyi Trianonban elmondott beszédét elemezte részletesen. Kifejtette, hogy a nagyon jól fölépített beszéd volt, de különösen hangsúlyozta, hogy hatástalan maradt, mert nem tudhatta: a békeszerződést egy éven keresztül készítették elő, szakértőket megkérdezve, de politikai döntést hozva, a szakértők ellenében. Sőt, az egy éjszaka alatt megírt beszédét a győztesek, különösen a „kis győztesek” már előre aláásták, aláaknázták! Itt kaphattunk bepillantást Apponyinak a katolikus egyházban betöltött szerepéről, aki minden gondolatában, intézkedésében, gyakori felszólalásában hit útján igyekezett járni.

Két záróelőadásban bepillantást nyerhettünk abba az érdekességbe, hogy Apponyi kiváló hazaszerető ember volt, de ez a hazaszeretete a Habsburg-házhoz való hűségen belül nyilvánult meg. Magyarország fejlődését, feltámadását a királyság intézményének valóságos visszaállításán keresztül tudta csak elképzelni. Végezetül Varga Lujza (MNM, főosztályvezető) a Népszövetségben betöltött szerepéről, tevékenységéről, fáradhatatlan munkájáról beszélt.

Itt jegyzem meg, hogy Varga Lujza volt az egyedüli, aki megemlítette Gróf Apponyi Albertné, született Clothilde von Mensdorff-Pouilly személyét, illetve azt a kitartó munkát, melyet saját jogon végzett a Népszövetségben. Erről korábban Metykó Béla helytörténeti kutató írt a Jászsági Évkönyvben 2017-ben, valamint jómagam a Redemptióban 2022-ben.

Anka László felelevenítette, hogy 2009. márciusában már tartottak egy Apponyi konferenciát. Ezt követően egy kollégája, aki nem tudott jelen lenni az összejövetelen megkérdezte, hogy mi lett az eredmény. Mire tréfásan azt válaszolta, hogy lemondott a miniszterelnök!

Hermann Róbert zárszavában Apponyi Albert hosszú életével kapcsolatban rávilágított, hogy megért 8 rendszerváltozást, 5 háborút, 2 trónfosztást – pedig csak három volt összesen a magyar történelem folyamán-, 3 királyt, egy kormányzót, egy köztársasági elnököt, egy diktatúrát, melynek még feje sem volt. Ennyi nehézség közepette mégis kitartott, elvhű volt egész életében. Apponyi György legnagyobb politika ellenfele Kossuth Lajos volt, a Kossuth szobor állításakor a beszédet fia, Apponyi Albert mondta! A konferencia tanúsága: „Próbáljuk meg birtokba venni az egész történelmünket, ne csak egyfajta narratíva alapján szemlélni azt, ami a XIX-XX. században történt. Legyen szemünk és fülünk a párhuzamos igazságokra is!”

A konferencia előadásai megtekinthetők a VERITAS Kutatóintézet és Levéltár youtube csatornáján.

fr.  Kamill