231 Front Street, Lahaina, HI 96761 info@givingpress.com 808.123.4567

Kisnémet Fülöp osb: A szegényekért élni és egymás testvéreinek lenni

Ajánlom olvasásra a Sapientiana Szerzetesi Hittudományi Főiskola folyóiratát. Bartók Tibor Sj a Liturgiáról ír, illetve annak megvalósulásáról a digitális korban. Roberto Cettera interjúja az ausztráliai Michael Casey ciszter atyával szerzetességről, hagyományokról, és a modern világról szól.

Kisnémet Fülöp bencés pedig a szegényekről és testvériségről szőlő cikkét hosszabban is a figyelmetekbe ajánlom:

Megjegyzések Ferenc pápa pontifikátusának két meghatározó aspektusához

In: Sapientiana, 2022/2. 15. évf. 22-42.o.

Az Aparacidai Dokumentum a kizsákmányolás és elnyomás helyett a kirekesztés sokféle valóságáról beszél. Kirekesztés: maradékká, fölöslegessé, hulladékká és eldobhatókká válás. Az egyház kilép önmagából, új utakat keres, hagyja, hogy megsebesüljön és bepiszkolódjon szolgálata során. A szegényekért tett erőfeszítések központjában mindenekelőtt a másokkal való találkozás áll… ellenállás nélkül egymás útitársai legyünk, átadva magunkat a kapcsolatok gyógyító erejének. Érzékennyé kell válni, hogy mit tanulhatunk tőlük.

A szegények is az evangélium aktív alanyai, így nyitottnak kell lennünk arra, hogy általuk jusson el hozzánk Krisztus evangéliuma. A szegényekért élni és egymás testvéreinek lenni – Ferenc pápa értelmezésében két alapvető kívánalom ez a krisztushívők számára, amelyek az evangélium tanításából fakadnak. Erősítik azt az örömet amelyre meghívást kap mindenki, aki hallgatja és hirdeti a krisztusi tanítás jó hírét.

Ugyanakkor felhívás is a megtérésre: hiszen az egyház akkor hiteles, ha belső életében i is kifejezésre juttatja mindezt, amit felkínál minden jóakaratú embernek, kiváltképp a szegények szolgálatát és a testvéri összetartozás erősítését. Mindkét tevékenység megkívánja a kilépést megszokott környezetünkből, sőt olykor még ennél is többet hiszen sok esetben tőlünk távol találunk rá arra, aki figyelmünket és elismerésünket szomjazza. És mindez annak az együtt járásnak a zsigereinket érintő valósága, amely megjelenik Ferenc pápának a szolidáris egyházról szóló víziójában: együtt vándorolni és bevárni egymást, valamint meghallgatni mindenkit, hogy a Lélek hangja megszólalhasson Isten egész népében. Az evangélium örömének szolgálata pedig az a küldetés, amelyet ebben a tényleges együtt járásban vagyunk képesek a leginkább megalapozni.

fr. Kamill