231 Front Street, Lahaina, HI 96761 info@givingpress.com 808.123.4567

Páduai Szent Antal (kb. 1190-1231)

 

Liszabonban született, hívő családban. A székesegyházi iskolában tanult, majd belépett az Ágostonos szerzetesek közé. Tanulmányait Cimbrában a rend főiskoláján végezte, hamar kitűnt tudásvágyával, különösen jól ismerte a Szentírást. Pappá szentelése után nem sokkal találkozik az első 5 ferencessel, akik a misszóba indulnak a „szaracénok” közé, de vértanúként „térnek haza”. 1220-ban átlép a Kisebb Testvérek Rendjébe, és Marokkóba indul misszióba. Hajója viharba kerül és Szicíliában köt ki, így részt tud venni a gyékényes káptalanon. Ott új beosztást kap: a maontepaoloi remeteségbe kerül. Itt imádságban, böjtölésben és házi munkában telnek napjai, de itt ismerik fel szónoki tehetségét is. A rend prédikációs körútra küldi Észak-Itáliába, Galliába, Szent Ferenc kérésére hittudományra is tanítja rendtársait. 1231. június 13-án Arcellában hunyt el.

IX. Gergely pápa avatta szentté, XII. Piusz pedig egyháztanítóvá nyilvánította: „Antal a színtárs ismeretében nagyon kitűnik, a hitigazságok mélyére behatoló teológus, az aszkétika és misztika területén jeles tanító és mester.” „Evangéliumi doktor” névvel illeti a pápa.

Szent Bonaventúra himnuszt írt a tiszteletére:

Si quaeris miracula: mors, error, calamitas, daemon, lepra fugiunt, aegri surgunt sani.

Cedunt mare, vincula, membra resque perditas petunt, et accipiunt juvenes et cani. Pereunt pericula, cessat et necessitas: narrent hi qui sentiunt, dicant Paduani.

 

Németből fordított parafrázisa így hangzik:

 

Csodákat kik látni vágytok,
Óh jöjjetek Szent Antalhoz…
Fekélyt, nyomort, vétket, halált,
Sátánt elűz, gyógyulást hoz.
Szent Antalnak imájára
Tenger enged, bilincs megtörik,
Az elveszett tagot, vagyont
Ifjú és agg visszanyerik.
 
Veszély tűnik, szükség múlik,
Páduában ezt hirdetik,
Ezt beszélik, kik érezték
Szent Antalnak jó tetteit
Szent Antalnak imájára
Tenger enged, bilincs törik,
Az elveszett tagot, vagyont
Ifjú és agg visszanyerik.*

 

Bálint Sándor: Ünnepi kalendárium I:

„Antal napját az idősebb szegedi parasztnemzedékek pirosbetűs ünnepként ülik meg, kint a földön, szőlőben semmiképpen nem dolgoznak. Nem lépnek be Gutorfölde göcseji faluban sem. Erre régebben a hegymester is vigyázott. Kaposvárott hasonlóképpen, de még a nyolcad alatt sem lehetett a hegybe lépni. Ügy vélekedtek, hogy akkor a tőke leragyásodik.* A vasi Győrvár népe szerint sem jó Szent Antal napján a szőlőhegyen kapálni, mert a tőke elperzselődik, összesül, kiveri a Szent Antal tüze. Nem lép a szőlőbe, sőt a kemencébe sem fűt Tüzes Szent Antal napján Szécsisziget népe. Kallósdon is Tüzes Antal a neve. Itt sem szabad a szőlőben dolgozni.

Szent Antal a reménytelen ügyek legtiszteltebb égi pártfogója, elveszett tárgyak nyomravezetője. Népszerűségében sem Szent Júdás (Tádé), sem újabban Rita nem fogható hozzá.

Mezőkövesd matyósága szerint, amikor Antal a kis Jézust átölelte, a Gyermek megkérdezte tőle: mit kívánsz tőlem? Erre Antal így szólt: mindenféle ügyében segíthessek azon, aki engem kér: Ha valaki azóta a segítségét kéri, Antal kikönyörgi neki, csak imádkozzék hozzá kilenc nap és gyónjék meg.”

 

Az egri minoriták templomának védőszentje.

 

fr. Varga Kamill